Cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny
reklama
 
Domů > Bezpečná auta

Rány jako z děla - yeti narazil do superbu a vedle bouchaly airbagy

velikost textu:
     
8.září 2010 00:00
 
Nehody provází velký hluk. O tom není pochyb, ale hluk ze střetu dvou aut překvapí i otrlé. Škodovka včera uskutečnila crash test, při kterém vyslala yetiho v devadesátikilometrové rychlosti do čelního střetu se stojícím superbem. Prásk, rána jako z děla, během dvou desetin vteřiny je po všem, auta se odrážejí od sebe. Za chvíli pár desítek metrů odtud bouchá jeden airbag v superbu za druhým. Opět jde o útok na ušní bubínky.

Petr Buček
Foto: Petr Buček
V devadesátikilometrové rychlosti narazila Škoda Yeti do stojícího superbu 

 

Mladoboleslavská automobilka na svém polygonu v Úhelnici u Mladé Boleslavi předváděla, že jsou její auta bezpečná. Ukázala, že ani náraz v rychlosti 90 km/h nemusí být pro posádku fatální.

Yeti bez řidiče přijíždí rychlostí obvyklou pro tuzemské okresky. Za volantem figurína, takzvaný oskar. Vedle něj další, na zadních sedadlech dvě malé figurínky v dětských autosedačkách.

Rána jak z kanónu a český teréňák naráží do zaparkovaného nezabrzděného superbu. V něm sedí posádka čtyř figurín podobná těm uvnitř yetiho.

Superb i yeti dopadly velmi podobně - příď obou aut je zničená, ale kabina zůstala nenarušená

 

„Struktura obou vozidel umožnila zachovat posádce dostatečný prostor pro přežití,“ komentuje o pár hodin později po analýze dat nasbíraných při testu Petr Kraus, který vede vývoj bezpečnostních prvků ve Škodě Auto.

Znamená to, že jsou škodovky bezpečné nebo snad bezpečnější než ostatní auta? Jsou v něčem lepší? „Nemyslím si, že by Škodovka byla v některých kategoriích výrazně lepší. Našim zákazníkům chceme nabídnout stejnou úroveň bezpečnosti jako konkurence. Za férovou cenu,“ míní Petr Kraus. 

Připraví airbagy o sluch?

Den zaměřený na bezpečnost však není jen o crash testu. Ten se zdá, že dopadl dobře. Jen mu chybí nadhled a nezávislost, které podobným zkouškám dodává instituce Euro NCAP nebo renomované autokluby, jako je německý ADAC.

Škodovka se v Úhelnici chlubí i dalšími kroky k bezpečnějším autům. Ukazuje, jak fungují airbagy, kterých je třeba v superbu až devět. „Teď pozor, bouchne to,“ upozorňuje Petr Krásný ze Škodovky chvíli předtím, než airbagy odpaluje.

Nafouknutí airbagů provází velmi hlučný výstřel

 

Vkrádá se otázka, jestli posádka nepřijde při nehodě vinou vystřelených airbagů a doprovodného rámusu od patron o sluch. „Ne, nemusíte mít obavy. Jak jste při crash testu yetiho se superbem slyšeli, je to ještě větší rána. Hluk od vystřelených airbagů tak nemusíte ani zaregistrovat. Navíc jsou ve dveřích kanálky, které tento zvuk odvádějí,“ vysvětluje Petr Krásný.

Nabouráte škodovku? Možná k nehodě přijedou z automobilky

Už dva roky pracuje v automobilce tým lidí, který vyjíždí k nehodám škodovek. Na místě neštěstí s pomoci drahé techniky doslova naskenuje okolí a s pomocí počítačů pak nehodu odborníci pitvají a hledají cesty, jak třeba dalším nehodám předejít. Podobné týmy mají i jiné automobilky.

Na co toto oddělení nesoucí název Tým výzkumu dopravní bezpečnosti za dva roky přišlo? „Vyjeli jsme ke třem stovkám nehod a často třeba vidíme, že se řidiči nepoutají a pro děti nepoužívají dětské autosedačky,“ uvádí Petr Kraus, pod něhož tým spadá.

Hrdinové crash testů, kterým se přeždívá oskaři

 

Jednou přijeli k nehodě, kde se dáma na sedadle spolujezdce tragicky zranila svým kolenem. Měla totiž nohy natažené dopředu na palubní desku. Při střetu ji pak nohy podebral vystřelený čelní airbag.

Jeho kolega Robert Šťastný pak přichází z překvapující informací: „Dnes už je jasné a crash testy to dokazují, že větším dětem nestačí dávat v autě jen podsedák. Mnohem bezpečnější je sedačka takzvaný ušák. Když jsme se ptali dětí ve školkách, jakou sedačku v autě mají, říkali, že jen podsedák. Protože by se jim ostatní smáli, kdyby seděli v té sedačce, která vypadá jako by byla pro malé děti.“

Robert Šťastný také upozorňuje na rizika spojená s malými či velkými předměty v autě. Jeden pán se tak napíchnul na ostrou tužku v kapse své košile. Jindy řidiči zapomínají, že při nehodě těžký náklad z kufru míří do kabiny. Proto je lepší na prázdném zadním sedadle zapnout všechny pásy. Ty velkému nákladu z kufru zamezí v cestě do kabiny.

Auta jsou stále bezpečnější stejně jako jejich vybavení. Ale lidský faktor je věc jiná.

Petr Buček

 

Čtěte také:

SUV si v crash testech často nevedou nejlépe

Získat pět hvězd v crash testu Euro NCAP je nyní těžší

Sedák pro větší děti by se měl použít jen výjimečně

 

21.11.2017 23:47:55