Cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny
reklama
 
Domů > Spodní články

Airbagy ve starších nehavarovaných autech nepotřebují měnit za nové

velikost textu:
     
26.října 2010 00:01
 
Majitelé letitých, ale technicky bezproblémových aut by si mohli dělat hlavu s varováním ohledně prošlé lhůty airbagů. Pro klid duše je samozřejmě nejlepší svěřit jejich kontrolu odbornému autoservisu, ale výměna airbagů za nové ve většině případů nebude nutná. Navzdory původním odhadům výrobců, že se budou muset vyměnit po deseti letech provozu auta.

Euro NCAP
Foto: Euro NCAP
Majitelé starších vozů se nemusejí bát, že by airbagy v jejich autech s přibývajícími lety ztrácely na účinnosti 

 

Vzduchové vaky se začaly do aut z technicky vyspělejších zemí masově montovat počátkem devadesátých let minulého století. Z opatrnosti a kvůli nedostatkům zkušeností s novou technologií výrobci uváděli expirační dobu airbagů.

V technické dokumentaci takto vybavených aut stojí, že airbagy je nutno po deseti letech provozu vozidla bez nehod vyměnit. Tedy i v těch autech, které ani jednou nebouraly, a jejichž airbagy tudíž nikdy nepřišly ke slovu.

Britské Sdružení výrobců a obchodníků s automobily svědomité majitele takovýchto aut, kteří začali o výměnu airbagů uvažovat, uklidňuje. Starosti prý nejsou na místě.

Tvrdí, že čas na vzduchové vaky v nehavarovaných autech nemá nijak zásadní vliv. A že je jejich životnost stejně dlouhá jako u samotného auta.

„Když byly airbagy novinkou, jejich výrobci je samozřejmě všemožně testovali. Ale nedokázali odhadnout, kolik let si tato bezpečnostní vymoženost zachová plnou funkčnost,“ uvedla pro deník Telegraph Vanessa Guyllová z britského automotoklubu AA.

„Spekulovalo se například o negativním vlivu vlhkosti. Ale testy prokázaly, že tyto obavy byly liché, airbagy i po deseti letech fungují tak jak mají,“ ujišťuje Vanessa Guyllová.

Starší původní airbagy v nehavarovaných autech ale nelze zaměňovat s nákupem airbagů vymontovaných z jiných aut. Nedávný průzkum ukázal, že obchod se vzduchovými vaky z druhé ruky nabírá na obrátkách.

Leckterý internetový obchod použité airbagy nabízí, ale jejich koupi nelze doporučit, pokud si zájemce není jistý původem airbagu a nesvěří jeho montáž odborníkovi. Airbag namontovaný laikem může být posádce nebezpečný.

(rub)

Čtěte také: 

Kdo jezdí s airbagem koupeným z druhé ruky, riskuje

Airbagy nového Fordu Focus se přizpůsobí mírám pasažérů

Deset nových technologií oceněných Euro NCAP, které vás v autě ochrání 

 

21.11.2017 23:42:59