Cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny
reklama
 
Domů > Spodní články

Parkovací kamery, nedávno luxusní zboží, se stávají běžnou bezpečnostní pomůckou

velikost textu:
     
3.listopadu 2010 00:01
 
Zaparkovat do dlouhé řady odstavených aut nebo v hustě obsazené garáži nákupního centra vyžaduje cvik a velkou obezřetnost. Motorista si může vykroutit krk, „na zrcátka“ každý parkovat neumí. Navíc hrozí nebezpečí, že cestu zkříží člověk s nákupním vozíkem, nedejbože dítě. Pak pomůže parkovací kamera, dříve vymoženost pouze drahých aut, dnes prakitcká věc, která významně napomáhá bezpečnému popojíždění po parkovišti.

Martin Urban
Foto: Martin Urban
Vejdu se tam, nebo ne? Chytré kamery či senzory vyhodnotí velikost volného místa samy, elektronika pak případně řidiče při parkování naviguje. 

 

Digitální kamera na zádi vozidla je napojena na zabudovanou navigaci, na jejíž obrazovku promítá snímaný obraz. Toto jednoduché řešení využívá většina aut vybavených těmito technologiemi.

Kamery s obrazovkou, nedávno ještě vymoženost Mercedesů, Jaguarů či Lexusů, se dnes běžně uplatňují už i v autech s méně renomovaným emblémem na kapotě. Například nová Kia Sportage má kameru s displejem součástí výbavy, ovšem až té nejvyšší Exclusive.

Do verze Comfort Plus si může zájemce tuto technologii přikoupit. Za 20 tisíc korun dostane v paketu s dalšími funkcemi parkovací kameru s displejem snímaného obrazu v elektrochromatickém zpětném zrcátku .

S klesající cenou kamer, displejů a navigací se postupem času objevují různá vylepšení. Třeba Volvo či Nissan s dceřinou automobilku Infiniti nabízejí soustavu kamer, které mapují každý slepý úhel v bezprostředním okolí a pomohou řidiči bezpečně zaparkovat.

Podobné důmyslné systémy monitorují situaci nejen za autem, ale i vedle něj a dokonce pomocí senzorů i za dalšími vozidly, odkud by mohl vyrazit nečekaně chodec. Před ním i před blížícím se vozidlem dokážou řidiče varovat, nebo dokonce dát elektronice příkaz zastavit.

Firma Delphi Automotive chce zase začít napřesrok nabízet technologii, která pomocí kamer aktivně pomůže zaparkovat na volném místě v řadě aut. Elektronický asistent se jmenuje Parking Guidance, volně přeloženo Parkovací navigátor.

Systém spočívá v několika kamerách, displeji a počítači, který podle snímaného obrazu vyhodnotí aktuální situaci a odhadne, jestli se auto do volné skuliny vejde. Krok po kroku pak člověku za volantem říká, kdy a jak moc má točit volantem, aby bezpečně zaparkoval.

Volkswagen v některých modelech nabízí pomocníka parkování v podélné řadě aut, který od řidiče nevyžaduje točení volantem. Stačí šlapat na plynový a brzdový pedál, senzory vyhodnotí volné místo a nájezdové úhly, s pomocí posilovače otáčejícím volantem pak auto zaparkují.

Ve vývoji jsou elektroničtí pomocníci, kteří jdou ještě dál. Sami umí jimi vybavené auto zaparkovat, řidič nemusí dělat vůbec nic. Kvůli vysoké ceně a nejistému zájmu ze strany zákazníků ale zatím na svůj nástup budou muset ještě pár let počkat.

(rub)

 

Čtěte také:

Nissany na parkovišti neohrozí chodce – když si jich nevšimne řidič, auto ano

Deset nových technologií oceněných Euro NCAP, které vás v autě ochrání

 

21.11.2017 23:45:24