Cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny
reklama
 
Domů > Spodní články

Rodiče si stěžují, že pásy jejich auta jsou krátké a nezapnou dětskou sedačku. Co s tím?

velikost textu:
     
14.ledna 2011 00:01
 
Rodiče v dobrém úmyslu pro potomky pořídí to nejlepší z bezpečnostního vybavení do auta, co je na trhu. A nemusí si uvědomit, že například moderní bezpečná autosedačka se skvělými výsledky v testech a všemožnými doporučeními nemusí být vhodná právě pro jejich auto. Někteří rodiče například zjistí, že pásy jejich auta jsou pro sedačku krátké. Pozdějšímu rozčarování ze špatného výběru autosedačky lze předejít jediným způsobem – v autě ji ještě před nákupem řádně vyzkoušet, potomka do ní posadit a ověřit si, že si sedačka rozumí jak s dítětem, tak s autem.

Cybex
Foto: Cybex
Autosedačka s pultem je o poznání robustnější než bez něj 

 

Filip Grygera pořídil své desetiměsíční dcerce novou autosedačku Cybex Pallas. Je moderní, bezpečná a splňuje veškeré požadavky na výrobek, ve kterém lze dítě v bezpečí převážet autem.

Otec koupil dítěti v dobré víře to nejlepší, co je na trhu. Jen má starost, jak dlouho bude moci dcerku do této autosedačky ve svém autě upínat, protože bezpečnostní pás brzy přestane stačit.

Grygerovi jezdí Škodou Octavia první generace. Je to kvalitní auto, které zejména ve verzi kombi s velkým kufrem může rodině skvěle sloužit. Toto auto stejně jako letité modely jiných značek si ale s nejmodernějšími doplňky nemusí úplně rozumět.

„Vybral jsem si autosedačku Cybex Pallas, protože se dobře umísťovala v testech a navíc dostala i cenu za design. Její specialitou je pultík, který zvyšuje bezpečnost těch nejmenších dětí od 9 do 12 kilo,“ jmenuje přednosti autosedačky Filip Grygera.

„Když ale chceme použít pultík, přes který se sedačka připevňuje, jde bezpečnostní pás v naší Octavii Tour zapnout taktak. Přitom by mělo být možné sedačku upravovat časem podle toho, jak dítě roste. Pak ale přes ni bezpečnostní pásy v našem autě nedopneme,“ pokračuje Filip Grygera.Video názorně ukazuje vedení pásu sedačkou Cybex PallasAutosedačku vždy kupujte až poté, co jste ji vyzkoušeli

Při koupi autosedačky se vždy vyplatí ji ve vlastním autě vyzkoušet. Kvalitní ochody i e-shopy, které mají nějakou kamennou pobočku, by zákazníkovi měly umožnit donést vybranou sedačku do jeho auta, tam ji namontovat a vyzkoušet manipulaci s ní včetně usazení dítěte, pro které je určená.

Pokud to rodiče neudělají, mohou si zadělat na problém, který nemusí mít snadné řešení. Grygerovi se v servisech Škody zajímali o to, jestli mohou koupit třeba prodlužovací nástavec zámku bezpečnostního pásu svého auta, a tím pás k upnutí autosedačky prodloužit. Marně.

Jiří Bracháček, ředitel firmy Kenyo, která je výhradním dovozcem autosedaček Cybex do České republiky, radí Grygerovým neházet flintu do žita. „Při montáži sedačky často pomůže nejdříve nasadit pult autosedačky na bezpečnostní pás, až pak na autosedačku.“

Podle něj při montáži v tomto pořadí dojde ke zkrácení potřebné délky pásu. Pás není třeba vést přes celou sedačku, ale vnitřkem pultu této autosedačky.

Jiří Bracháček každopádně doporučuje kupovat autosedačku v takovém obchodě, kde je možno si ji předem vyzkoušet v automobilu, ve kterém bude používána. A tím předejít případným problémům, například s krátkým bezpečnostním pásem.

Zmiňuje také vylepšení ergonomie sedačky Cybex Pallas, která má v kolekci 2011 už skosený pult po obou stranách. Tím došlo k ušetření zhruba 8 centimetrů pásu na připevnění autosedačky. 

Automobilky nástavce prodlužující bezpečnostní pás nedoporučují

Jiří Bracháček také radí navštívit autorizovaného prodejce aut a vyžádat si namontování delšího pásu, případně alternativních nástavců. To ale Grygerovi zkoušeli bez úspěchu, s takovým zásahem do bezpečnostních pásů navíc nesouhlasí automobilky

„V našem doplňkovém programu takový nástavec není. První Octavia se vyvíjela před šestnácti lety, kdy nebyly autosedačky tak mohutné jako dnes,“ říká Evžen Krauskopf ze Škody Auto.

A pokračuje: „ I dnešní autosedačky mají různé nároky na délku pásu, a proto zákazníkům spolu s dalšími odborníky na tuto oblast doporučujeme, aby před koupí sedačku vždy vyzkoušeli ve vlastním autě, protože ani kvalitní sedačka nebude pasovat do úplně každého vozu. Nejen kvůli pásům, ale například i kvůli tvaru sedadla nebo dveřního otvoru.“

V podobném duchu zaznívá i názor František Černého, technického ředitele tuzemského zastoupení Citroënu. „Nelze než doporučit, aby rodiče při koupi sedačky vzali s sebou auto i dítě. V žádném případě nedoporučujeme jakkoliv upravovat bezpečnostní pásy.“

Rada vzít s sebou auto ke koupi dětské sedačky je však málo platná, pokud si rodina pořídí nové auto a sedačka pasující do předchozího vozu si „neporozumí“ s novým vozem. V tom případě by se rodiče měli smířit s tím, že do nového auta pořídí autosedačku novou. 

Martin Urban

 

Čtěte také:

Škoda zábavnou formou děti i rodiče učí, jak bezpečně cestovat v autě

Sedák pro větší děti by se měl použít jen výjimečně 

 

21.11.2017 23:59:38