Cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny
reklama
 
Domů > Spodní články

Navzdory pověrám bourají řidiči v pátek třináctého méně

velikost textu:
     
13.května 2011 00:01
 
Dnes je pátek 13. května, ale řidiči nemusí mít obavy, že jde o den, který je kvůli nějakým nevysvětleným silám plný neštěstí a dopravních nehod. V Německu totiž spočítali, že řidiči bourají v pátek třináctého méně než v jiné dny.

ADAC
Foto: ADAC
V Německu spočítali, že v pátek třináctého nemusí mít řidiči přehnané obavy z nehody 

 

V tuzemských statistikách nehod platil za velmi tragický den pátek 13. října 2006, kdy na českých silnicích zahynulo devět lidí. Denní průměr zesnulých před pěti lety přitom dosahoval tří osob, loni to bylo ještě méně.

Německý autoklub ADAC podrobil podrobné analýze rok 2009 a zjistil, že pátek 13. není na silnicích nijak výjimečný. Počet nehod je v tento den dokonce o dost nižší, než je statistický průměr.

Pátky přinesly u našich západních sousedů do statistik v průměru 975 nehod, při kterých došlo ke zraněním některého z účastníků karambolu.

V roce 2009, na který se analytici autoklubu zaměřili, byly v kalendáři tři pátky třináctého. Průměr z těchto dnů však činil jen 894 nehod se zraněnými.

ADAC proto řidiče uklidňuje, že na pověry nemá smysl ani pomyslet v tento pro mnohé magií opředený den. Pravděpodobnost, že nabourají, je podle roku 2009 nižší než v jiné pátky.

Pátek je přitom dnem s největším počtem nehod v týdnu. To platí jak pro německé, tak i pro české silnice. Lidé vyrážejí na víkend unavení po pracovním týdnu, za volant usedají také sváteční šoféři.

ADAC si všímá ještě jedné zajímavosti. Ne každá země si podle německého autoklubu spojuje zrovna pátek třináctého s možným neštěstím a smůlou.

Například v Itálii nebo Číně platí číslovka 13 za vyloženě šťastné číslo.

Ani spojení třináctky s pátkem není všude obvyklé.

Italové prý mají větší obavy z pátku, ke kterému kalendář přiřadí sedmnáctku.

A ve Španělsku, Řecku nebo Latinské Americe se podle pověry lidé obávají úterý spojeného s třináctkou, nikoliv pátku.

(buč)  

 

Čtěte také:

Novinky na silnicích: zmizí značky varující před radary, zimní pneumatiky budou povinné

Až se bude psát rok 2050: Jak se změní auto a celá doprava?

Britové milují Škodovky. Čím větší, tím lepší

 

21.11.2017 23:58:42